Widok nowo budowanego drewnianego domu coraz mniej zaskakuje, ale czy boom na takie rozwiązanie w budownictwie jest tylko związaną z ekologią modą? Dlaczego domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością? Co jest takiego w domach drewnianych, że ludzie pragną mieszkać w ich wnętrzach?

Własny dom w trzy miesiące – czy to możliwe?

Według zapewnień producentów w drewnianym domu można zamieszkać w trzy miesiące po rozpoczęciu budowy. W porównaniu z oddaniem do użytku klasycznego domu murowanego, który wynosi zazwyczaj dwa lata, jest to czas wręcz niewyobrażalnie krótki. Dwa lata jest zresztą czasem relatywnie najkrótszym, mającym miejsce przy dobrej organizacji pracy i dostępności zarówno materiałów budowlanych, jak i fachowców. Jak pokazuje praktyka, często taka budowa trwa dłużej, a nawet nie jest kończona. W ofertach nieruchomości można znaleźć sporo pozycji z domami w różnym stanie budowy.

Tymczasem domy drewniane to nie tylko krótki czas oczekiwania, ale i gwarancja otrzymania gotowego budynku, w którym jedynie trzeba już własnym sumptem wykończyć wnętrza. Dom drewniany otrzymuje okna i drzwi zewnętrzne, parapety, pokrycie dachu, a także rynny. Ponadto położona zostaje całkowicie termoizolacja takiego budynku, a właściciel otrzymuje paszport energetyczny zaświadczający m.in. o zapotrzebowaniu domu na energię cieplną. Ponadto na żądanie można otrzymać dodatkowy test szczelności potwierdzający właśnie szczelność termoizolacyjną budynku.

Zamówienie gotowego domu drewnianego skutkuje dostarczeniem wszystkiego na miejsce przeznaczenia wraz z dźwigiem do przeprowadzania prac montażowych w jednej podstawowej cenie. Jednocześnie można zamówić dom drewniany w stanie deweloperskim, który będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje albo dom drewniany pod klucz, czyli gotowy do natychmiastowego wprowadzania się. Oczywiście w takich wypadkach cena domu będzie zróżnicowana i często jest ustalana indywidualnie. Na parametry domu drewnianego składają się bowiem:

• lokalizacja;
• powierzchnia użytkowa;
• rodzaj i skomplikowanie więźby dachowej;
• ilość i rodzaj przegród wewnętrznych oraz zewnętrznych;
• obecność konstrukcji dodatkowych (lukarny, balkony);
• rodzaj i ilość elementów wykończeniowych.

Domy drewniane – więcej zalet rozwiązania

Szybkość budowy domu drewnianego to nie jedyna zaleta tego rodzaju konstrukcji. Dodatkowo:

• wstępuje spora oszczędność wydatków, ponieważ przy budowie domu drewnianego nie występują tzw. ukryte koszty. Na podstawie wyboru wersji z góry zostaje ustalony całkowity koszt domu drewnianego;
• dom buduje firma, która udziela na swój produkt gwarancji – z reguły na 30 lat;
• drewno chłonie i utrzymuje ciepło, co relatywnie przekłada się na znaczne, bo nawet o połowę zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Domy drewniane są również dźwiękoszczelne;
• nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym;
• ponadczasowy i zawsze pożądany klimat domu drewnianego.

Domy drewniane są obecnie na topie, ale czy zamieszkanie w takim domu to tylko moda?