Najstarsze drzewo na świecie liczy sobie 9.5 tysiąca lat. Interesujesz się przyrodą? A wiesz, że naukowcy odnaleźli drzewo w Szwecji, które ma około 9.5 tysiąca lat? Chcesz wiedzieć o tym drzewie coś więcej? To zapraszam Cię do tego artykułu, który na pewno Ciebie zainteresuje. Drzewo a dokładnie świerk rosnący, który znajduje, się w Szwecji liczy, sobie już około 9.5 tysiąca lat. Dokładnie drzewo znajduje się na terenie Parku Narodowego Fulufjället. Nazwano go „Stary Tjikko” nazwa ta wzięła się od psa rasy hasky. Jego odkrywcy to Leifa Kullmana. Świerk ten liczy sobie 9.5 tysiąca lat a jego wysokość to tylko 5 metrów wysokości.

Najstarsze drzewo na świecie

Profesor Leif Kullman z Uniwersytetu Umeå określił wiek tego drzewa poprzez podstawową analizę rozkładu izotopu. Z pewnością nawet i on był zaskoczony datą tego drzewa, gdy okazało się, że ów drzewo przeżyło aż 95 wieków.

Jednak i tak wielu naukowców twierdzi, że tytuł najstarszego drzewa, wciąż zasługuje cyprys patagoński, który liczy obecnie 5400 lat. Jest to też bardzo ciekawy okaz ów drzewa, który ma już tyle lat na ziemi. Drzewo te jednak znajduje się na terenach Parku Narodowym Alerce Costero, ale jego średnica wynosi około 4 metrów. Choć jednak jeszcze nie zostało uznane za najstarsze drzewo na świecie to i tak już od dawna towarzyszy mu przydomek Gran Abuelo, które na tłumaczenie oznacza pradziadek.

Najstarsze drzewo w Polsce

Jednak i nasze najstarsze drzewo, które znajduje, się w naszym kraju przy tych obu można, nazwać młodym. Polska urodzaj roślinności jest ogromny. Na polskich łąkach można znaleźć rośliny, które można wykorzystać do kąpieli. Wracając do drzew w Polsce, to nasze najstarsze drzewo to Dąb Bartek i jest on jednym z naszych pomników przyrody. Jeszcze nie tak dawno, ponieważ w roku 2018 sądzono, że Dąb Bartek liczy, ponad 1200 lat jednak okazuje, się, że jest młodszy o około 500 lat. Dokładna data drzewa nie jest jeszcze znana.

Jednak i jeszcze starsze drzewo, które znajduje, się w Polsce to Cis Henrykowski a w 1921 roku ogłoszono, że drzewo liczy sobie 1400 lat. Jest to Cis, który osiąga, 15 merów wysokości a znajduje, się we wsi Henryków Lubański.