Możliwości na ograniczenie wytwarzanych przez ludzi śmieci jest wiele. Pielęgnacja less waste to tylko jeden ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Zmieniając swoje przyzwyczajenia i kosmetyki, przyczyniamy się do poprawy jakości naszego życia.

Minimalizm w produktach kosmetycznych

Jak dbać o skórę, włosy i paznokcie, czyli ogólnie mówiąc o urodę i nie zaśmiecać przy tym środowiska. Czy pielęgnacja less waste jest możliwa? Łazienka, zaraz za kuchnią, to miejsce, gdzie gromadzi się najwięcej śmieci i zbędnego plastiku. Jak go zredukować. Jest na to kilka sposobów. Pierwszy i najważniejszy to ograniczenie zakupów.

Zmniejszenie zakupów

Ograniczenie zakupów to pierwszy krok do zminimalizowania plastikowych śmieci. Aby zredukować liczbę posiadanych kosmetyków, wystarczy uświadomić sobie swoje potrzeby i kupować tylko niezbędne i dobrej jakości preparaty. Pielęgnacja less waste oparta na wysokiej jakości produktach w jak najmniejszej ilości, w opakowaniach przyjaznych dla środowiska to najlepszy sposób na ograniczenie liczby śmieci.

W celu zmniejszenia ilości plastikowych śmieci warto też wybierać kosmetyki o większej pojemności. I tak np. zamiast sięgać po szampon o poj. 250 ml warto zwrócić uwagę czy obok nie stoi produkt o większej poj. 500-1000 ml. Stawiając na duże opakowania, ograniczamy ilość zbędnego plastiku i dbamy o finanse. Duże ekonomiczne opakowania są często tańsze od ich mniejszych odpowiedników.

Przemyślane wybory

Efektywne zakupy to te przemyślane. Kupując sprawdzone dobrej jakości naturalne kosmetyki, oszczędzamy czas i pieniądze. Organiczne i łagodne dla skóry kosmetyki z certyfikatem EKO są najlepszym wyborem. Produkty pakowane są w nadające się do recyclingu opakowania, a ich produkcja odbywa się w sposób przyjazny dla natury. Wybierając je, wspieramy producentów, którzy nie zanieczyszczają środowiska i nie przyczyniają się do jego dalszej degradacji.

Pielęgnacja less waste i środowisko

Coraz więcej producentów kosmetyków, starając się sprostać wymaganiom klientów, pakuje swoje produkty w szkło i papier. Nabywając te artykuły, nie zaśmiecamy środowiska i redukujemy ilość plastiku. Szkło to przyjazne tworzywo nadające się do powtórnego wykorzystania i recyclingu. Stawiając na szklane opakowania, wspieramy walkę z zanieczyszczeniem środowiska i przyczyniamy się do poprawy jakości naszego życia. Innym, bardziej niż plastik, przyjaznym opakowaniem jest papier. Opakowania papierowe często wytwarzane są z makulatury i są biodegradowalne.

Ekologiczne zamienniki do pielęgnacji

Na rynku dostępne są kosmetyki i akcesoria, które doskonale wpisują się w trend zero waste. Zamienniki te stanowią alternatywę dla plastikowych odpowiedników.

• Bambusowa szczoteczka do zębów to doskonały odpowiednik tej plastikowej. Wykonana z bambusa i biodegradowalnego włókna węglowego ulega pełnej degradacji w ciągu kilku lat.

• Wielorazowa maszynka do golenia z wymiennymi ostrzami to ekologiczny i ekonomiczny wybór. Wymienne ostrza ze stali nierdzewnej nadają się do recyclingu, a ich wymiana uzależniona jest od częstotliwości golenia i rodzaju włosów.

• Biodegradowalne patyczki do uszu wykonane są z bambusa i bawełny organicznej. Patyczki stanowią alternatywę dla tych jednorazowych plastikowych, które zaśmiecają planetę.

• Wielorazowe płatki do demakijażu to ekologiczna alternatywa dla jednorazowych wacików. Wykonane z froty bambusowej mogą być używane wielokrotnie. Wystarczy wyprać je po każdym użyciu, a posłużą przez lata.

• Wielorazowe środki higieny osobistej to produkty przyjazne dla natury. Kubeczek menstruacyjny i wielorazowe (wkładki i podpaski z materiału) są doskonale tolerowane przez skórę i błony śluzowe, a jednocześnie nie zanieczyszczają środowiska.

Zmieniając nawyki zakupowe i przestawiając się na wielorazowe produkty, przyczyniamy się do ochrony planety, która z roku na rok jest coraz bardziej zanieczyszczona. Wymiana akcesoriów kosmetycznych to tylko jeden mały, ale bardzo ważny krok w stronę kosmetycznego less waste. Krok, który może przyczynić się do zmiany reszty przyzwyczajeń i bardziej świadomego konsumpcjonizmu.