Huragany to największe i najbardziej gwałtowne burze na Ziemi, których naukowym określeniem jest „cyklon tropikalny”. Huraganami nazywane są tylko cyklony tropikalne, które tworzą się nad Oceanem Atlantyckim i Spokojnym. Huragany wykorzystują jako paliwo ciepłe, wilgotne powietrze nad ciepłą wodą w pobliżu równika. Ciepłe, wilgotne powietrze przy powierzchni oceanów przemieszcza się w górę i z dala od wody, pozostawiając mniej powietrza na dnie, w pobliżu oceanu.

Wtedy powietrze z obszarów o wyższym ciśnieniu przemieszcza się w górę i zajmuje obszary o niskim ciśnieniu. To nowe powietrze staje się wtedy ciepłe i wilgotne i również się unosi. Gdy ciepłe powietrze unosi się, otaczające je powietrze obraca się, aby zająć jego miejsce, więc zaczyna się tworzyć kolumna powietrza.

Gdy ciepłe, wilgotne powietrze unosi się i ochładza, woda w powietrzu tworzy chmury. Cały wielki system chmur i powietrza obraca się i rośnie z powodu ciepła oceanu i wody parującej z powierzchni. Gdy wiruje szybciej, tworzy się oko huraganu.

Kiedy huragany słabną?

Huragany słabną po zetknięciu się z lądem, ponieważ nie mają już źródła zasilania z oceanów. Jednakże, gdy ich siła jest tak duża, mogą one powodować ogromne szkody, gdy znajdą się na lądzie z powodu swoich wiatrów i deszczu, który generują na swojej drodze.

W którą stronę skręcają huragany?

Huragany, które tworzą się po południowej stronie równika obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a te, które tworzą się na północy obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Jak niebezpieczny może być huragan?

Szkody spowodowane przez huragan lub cyklon tropikalny można określić na podstawie jego kategorii, której skala wynosi od 1 do 5. W innym artykule dowiesz się, co robić, kiedy nadchodzi huragan.

  1. Kategoria 1: oznacza wiatr o prędkości od 119 do 152 kilometrów na godzinę, minimalne szkody na lądzie i powoduje falę pływową o wysokości od 1,21 do 1,52 metra.
  2. Kategoria 2: oznacza wiatr o prędkości od 154 do 177 kilometrów na godzinę, umiarkowane szkody na lądzie i powoduje falę pływową o wysokości od 1,82 do 2,43 metrów.
  3. Kategoria 3: oznacza wiatr o prędkości od 178 do 209 kilometrów na godzinę, rozległe zniszczenia na lądzie i powoduje falę pływową o wysokości od 2,74 do 3,65 metrów.
  4. Kategoria 4: charakteryzuje się wiatrem o prędkości od 210 do 249 kilometrów na godzinę, ekstremalnymi szkodami na lądzie i powoduje przypływy o wysokości od 2,96 do 5,48 metrów.
  5. Kategoria 5: oznacza wiatr o prędkości ponad 250 kilometrów na godzinę, zniszczenia na lądzie są katastrofalne i powoduje falę  od 2,96 do 5,48 metrów.