Kiedy tu przybędziemy, na pewno zakochamy się w tych gęstych lasach iglastych. Zobaczymy tutaj krystalicznie czyste jeziora i żyjące w nich rzadkie ryby, wielobarwne motyle. Klimat jest tu znacznie cieplejszy niż na całych Kaszubach. Warto ten obszar przemierzyć przez takie oto strefy (być w określonych miejscach):

1). Struga Siedmiu Jezior – jest to przyrodnicza osobliwość: 7 jezior połączonych jedną rzeczką zwaną Strugą (stąd nazwa). Ta niewielka rzeka (o długości około 14 km) łączy małe jeziora, a te z kolei są między sobą połączone a potem wszystkie wody spływają do Jeziora Charzykowskiego (w gminie Chojnice). Ono też jest bardzo czyste, podobnie jak Jezioro Wdzydzkie, więc obfituje w ryby, głównie szczupaki, okonie, węgorze. Pobliska wieś Charzykowy, uznawana jest za żeglarską stolicę Polski, ma przystań wodną i wypożyczalnię sprzętu. W Charzykowach znajduje się też siedziba Parku Narodowego Bory Tucholskie. To właśnie tu kupimy bilet wstępu do parku (4 zł normalny, 2 zł ulgowy) i będziemy mogli zobaczyć tę urokliwą ciekawostkę przyrodniczą.

2). Chojnice (brama Pomorza) – należy wiedzieć, że za czasów krzyżackich (XIV wiek) miasto to było prawdziwą fortecą. Obecnie możemy podziwiać mury miejskie i baszty. Warto pospacerować po malowniczym rynku i małych uliczkach, zwiedzić pobliską bazylikę. A jeśli lubimy tajemnicze miejsca, wówczas warto odwiedzić Rezerwat Kamienne Kręgi (ponad 40 km od Chojnic). Jest tu 10 kamiennych kręgów i trzy razy tyle kurhanów. Głazy znalazły się w tym miejscu ponoć za sprawą Gotów, którzy przybyli tu w I lub II wieku n.e. Wciąż jednak miejsce to jest zagadkowe.

3). Raj dla kajakarzy i wędkarzy – spływ Brdą w Borach Tucholskich to atrakcja dla początkujących kajakarzy, jak i tych szukających mocnych wrażeń. Szlaki wodne płyną leniwym nurtem lub wartkim, niczym górski potok. To podobno najbardziej urozmaicona rzeka Europy. Przemierzając kajakiem Brdę mamy zapewnione cudne krajobrazy: słoneczne łąki i pastwiska, rozlewiska i stanice wodne. Miłośnicy sportów wodnych kochają też dwa tutejsze jeziora: Wdzydze, nazywane kaszubskim morzem (ma prawie 1500 hektarów) i Charzykowskie, które słynie z regat. Jezioro Wdzydzkie przyciąga wędkarzy, ponieważ można tu złowić rzadką rybę – troć, podobną do łososia i pstrąga.

4). Malownicze szlaki rowerowe – prowadzą z dala od ruchliwych dróg, głównie między sosnami, które królują w borach, zapewniając naszym płucom najzdrowsze powietrze. Tras dla rowerzystów jest tu naprawdę dużo, a godna polecenia jest Kaszubska Marszruta – sieć pięknych ścieżek (około 200 km) na terenie powiatu chojnickiego. Na wyprawę przyda się rower górski, którym łatwo pokonamy odcinki piaszczyste i szutrowe. Mapę szlaków rowerowych możemy nabyć w biurze informacji turystycznej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Charzykowach (około 6 km od Chojnic) lub prześledzić trasy na stronie: www.pnbt.com.pl.

Dodatkowa uwaga – dostojne żurawie możemy obserwować na Jeziorze Ostrowite w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Na Kaszubach możemy podziwiać panoramy z wież widokowych, na przykład ze szczytu Wieżyca, najwyższego wzniesienia na Kaszubach.