Nowoczesne place zabaw, to obecnie pewien standard, który jest dostępny między innymi w przedszkolach, parkach, a także na osiedlach mieszkalnych. Można powiedzieć, że jest to pewien element rozrywki, który oprócz dobrej zabawy, zapewnia również dziecku niezbędny rozwój, co może wydać się wskazane, zwłaszcza że każda tego typu zabawka czy huśtawka lub też inny rodzaj atrakcji, jest w pełni dostosowany, do wybranego wieku dziecka. Warto podkreślić, że dzisiaj place zabaw słyną z bezpieczeństwa i nic dziwnego, że stosowanie pełnego monitoringu oraz odpowiedniego zabezpieczenia, aby dziecko nie mogło wyjść z placu zabaw samo, bez osoby dorosłej. Tutaj na pewno trzeba podkreślić, że współczesne place zabaw, są także budowane z dala od jezdni, dla dodatkowego względu bezpieczeństwa.

Przyrządy na placu zabaw muszą mieć atest.

Wszystkie huśtawki oraz inne akcesoria, jakie znajdziemy w takim miejscu, posiadają niezbędny atest, dzięki czemu możemy być pewni, że maluch jest bezpieczny, a tego typu atrakcja, nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. To bardzo istotne, ponieważ akcesoria służące dzieciom do zabawy, powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenia w razie, gdyby jednak pojawiło się jakieś zagrożenie. Tutaj gwarancję dostarcza sam producent, który informuje i zapewnia o bezpieczeństwie takiej rozrywki. Zgodnie z przepisami prawa w grę wchodzi tutaj przede wszystkim norma PN-EN 1176 z roku 2009. To właśnie jest ważna przez tyle lat dyrektywa, na podstawie której, tworzy się takie parki zabaw dla dzieci. Urządzenia nie mogą być kiepskiej jakości, a także są pozbawione miejsc, gdzie małe dziecko, może się zakleszczyć wybraną częścią ciała czy też odzieżą, która może sprawić, że dziecko znajdzie się w nie lada niebezpieczeństwie. Oczywiście warto również odnotować, że ślizgawki, ze względu bezpieczeństwa są wypełnione wokół piasek. Nawet w przypadku upadku z takiego obiektu, dziecku nic nie grozi. To bardzo ważna kwestia, ponieważ nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w takim miejscu.

Regularna kontrola i przegląd to obowiązek

Warto również zauważyć, że regularnie odbywają się również prace konserwacyjne wszystkich urządzeń, jakie znajdują się w tego typu miejscach, dostępnych dla dzieci. Zużycie pewnych mechanicznych elementów może być na tyle duże, że taka wymiana jest wskazana, aby dane miejsce, nie stanowiło niepotrzebnego zagrożenia podczas zabawy. Prawidłowo taka kontrola urządzeń, powinna odbyć się co najmniej cztery razy w roku i trwać pełne siedem dni. To bardzo istotny punkt, który musi zostać spełniony, podczas takiej kontroli należy również wymienić wszystkie zniszczone elementy na nowe, przepisy są jasne, tylko wtedy nie dochodzi do zaniedbania. Warto zauważyć, że w przypadku, gdy dojdzie do poważniejszego wypadku, a kontrola nie była rzetelna, to taka sprawa może skończyć się w sądzie, a rodzina może zażądać odszkodowania, jeśli dziecko ucierpiało w wyniku takiego zdarzenia.